Mowa ciała - Jak rozpoznać kłamstwo?

Mowa ciała – Jak rozpoznać kłamstwo?

Według badań aż w 55 % to mowa ciała wpływa na efekt prowadzonej rozmowy. Doświadczenia zostały przeprowadzone przez Alberta Mehrabian i Ferris już wiele lat temu. Udowodnili, że to właśnie to w jaki sposób zachowuje  się nasze ciało, ma przewagę nad sposobem mówienia (38%) i treścią (7%).

Ile człowiek może wyczytać z ruchów aby odkryć, czy ktoś mówi do Nas prawdę czy kłamie?

“Co z oczu to z serca”

To oczy są “zwierciadłem duszy” i od nich zaczniemy. Chodź mężczyźni i kobiety mają różne sposoby postrzegania drugiej osoby “na pierwszy rzut oka” (bardziej od strony seksualnej), to właśnie w oczach odnajdujemy to co później Nas intryguje, bądź przekonuje o dobrych intencjach rozmówcy.

Poniżej został zamieszczony obrazek, który pokazuje jak reaguje Nasz wzrok podczas wypowiedzi.Mowa ciaal - oczy

Jeżeli rozmówca patrzy w “nasze lewo” (jego prawo), odpowiadając na zadanie pytania, jego mózg dostarcza do oczu impulsy odpowiedzialne za zmyślanie. Ciekawostką jest też kierunek wzroku (lewy górny róg, lewa strona, lewy dół). Dzięki kontowi patrzenie, oczy dostarczają nam również informacje o tematyce: obrazy, przedmioty, rzeczy (wizualne), smaki, zapachy, uczucia (zmysłowe) czy dźwięki (audytywne).

Z ostatnich publikacji wynika, że ktoś kto patrzy “prosto wo oczy” przez długi czas, najprawdopodobniej tak dobrze się przygotowała, że może kłamać “jak z nut” 😉 (badania przeprowadzone w Australii przez Państwo Pease)

A propos, niektórzy ludzie nie potrafią dobrze kłamać, jeżeli już im się zdarza, to często “mrużą oczy” a następnie zakładają swoistą zasłonę w postaci pocierania powieki.

Jednak wymaga to od nas ruchu jeszcze innego narządu jakim jest ręka, a to już kolejny temat do omówienia.

Jak poznać kłamstwo po ruchach?

Skupmy się jednak na 5 najpopularniejszych.

Drapanie po nosie.

drapanie nosa

Pinokio to wcale nie taka głupia bajka. Wzrost ciśnienia, które wywołuje kłamstwo sprawia, że więcej krwi dochodzi do nosa, a ten reaguje powiększając się. Taką reakcję nazywamy “efekt Pinokia”. Z naukowego punktu widzenia, to katecholaminy (związki chemiczne) uwalniane do tkanek nosa wywołują całą reakcję.

Łapanie za ucho.

Tak jak gdybyś nie chciał słyszeć tego co sam mówisz. Musimy to odróżnić od nastawiania ucha w stronę mówcy, które może być oznaką zaciekawienia. Tworzymy wtedy swoistą przenośną tubę z własnej ręki. Dokładnie tak jak na zdjęciu.

ucho poacyone

Zakrywanie ust.

Najczęściej robią tak dzieci. Z pewnością znasz ten ruch.

ZAKRYWNIE UST

Nawyk z dzieciństwa również odbija się w życiu dorosłym. Jeżeli ktoś kto tak zrobi i sam poczuje się z tym faktem źle, często będzie się zasłaniał innymi sztuczkami jak delikatne drapanie czy udawanie kasłania.

Poprawienie kołnierzyka.

Tutaj na myśl przychodzi mi osoba rozluźniająca pętlę, która zaciska się coraz mocniej na jego szyi. Tym razem od kłamstwa. Wzrost ciśnienia, który jest mierzony również w badaniach

wariografem, powoduje nadmierne pocenie się. Być może to powoduje ten dyskomfort, być może składa się na to również przyśpieszony oddech.

Drapanie po szyi.

drapanie szyji

Wymieniam ze względu na częste powtarzanie tego ruchu przez ludzi. Bardzo podobne do poprawiania kołnierzyka. Prawdopodobnie ten sam powód co wyżej. Czujemy dyskomfort, spowodowany kłamstwem i próbujemy go zamaskować nieskoordynowanymi ruchami.

Na co Należy zwracać jeszcze uwagę?

Psycholog, Alfred J. Bierach, dokonał obserwacji jak reaguje nasze ciało podczas mówienia nieprawdy. Każdy z Nas prawdopodobnie zwracał na to uwagę podświadomie. Nazywamy to intuicją.

Jedna z nich był wcześniej wspomniany oddech. Jeżeli zainteresowany odbiorem ważnej informacji stara się ją usłyszeć zaczyna otwierać szerzej usta. Usłyszałeś od kogoś pytanie: “ta sprawa jest dla mnie ważna musisz mi ją wytłumaczyć” lecz kiedy zacząłeś opowiadać zamiast z otwartymi ustami oponent stał i spokojnie oddychał? Prawdopodobnie był to blef.

Jedną z najciekawszych obserwacji dokonanych przez Alfreda był “czas reakcji”. Jeżeli ktoś dłużej czeka z odpowiedzią, statystycznie bardziej prawdopodobne jest że mówi nieprawdę. Dokładnie tak samo mimika. Osoba, która zaczyna się śmiać po kilku sekundach od usłyszenia kawału, prawdopodobnie robi to tylko po to żeby się Tobie przypodobać.

Jak reagować na kłamstwo?

Nie zawsze konfrontowanie kłamstwa na “żywca” jest dobre. Rozmówca może poczuć się poniżony. Od tej pory będzie już zawsze czół się winny, albo wręcz odwrotnie obrażony. Jednak umiejętnie zadane pytania dają nam dużo informacji. Załóżmy, że klient odpowiada na pytanie o budżet twierdząc “wydaliśmy już cały na ten rok” a jednocześnie patrzy w prawo i delikatnie dotyka nosa. Prawdopodobnie ten budżet jest a pojawiają się inne problemy, o których jeszcze nie wiemy a mogą być na prawdę błahe.

Zważywszy na to, że człowiek kłamie minimum kilka razy dziennie, to umiejętność rozpoznania fałszu nabiera nowego znaczenia. Warto zatem poznawać nasze zachowania i wykorzystywać je w negocjacjach, aby przenieść je na jeszcze wyższy poziom.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

SALESMAN Sprzedaż Analityka Smarketing ©2020

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account