Jak wygląda rynek sprzedaży wody mineralnej w Polsce?

Jak wygląda rynek sprzedaży wody mineralnej w Polsce?

W ubiegłym roku wyprodukowano 46,4 mln hektolitrów wody mineralnej, a prawie połowa wartości sprzedaży detalicznej całego wolumenu wody butelkowanej stanowi… woda niegazowana. Ponadto zaobserwowano wzrost konsumpcji wody o 3,3%, mimo, że Polacy w dalszym ciągu nie spożywają tyle wody, co mieszkańcy zachodniej części Unii Europejskiej.

Jak podaje biuro prasowe Kolporter, w 2018 roku w Polsce spożycie wody było większe o 3,3% wobec 2017 r. Woda mineralna oraz gazowana bez dodatków (aromatów, słodzików) w ubiegłym roku została wyprodukowana w ilości 46,4 mln hektolitrów, więcej o 18 % w porównaniu do 2017 roku i tym samym w ogólnej produkcji wody butelkowanej w Polsce stanowiła 61%. W sprzedaży detalicznej w 2018 roku średnia cena za litr wody wynosiła 1,09 zł i wzrosła o 1% w stosunku do roku 2017. W 2018 roku średnia ilość wody, która przypadała na jedną osobę stanowiła 105,2 litra, oznacza to, że średnia na przestrzeni ostatnich pięciu lat wzrosła o 13,5 %.

Wedle informacji, jakie podaje Karolina Załuska, ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas, niegazowana woda butelkowana jest najczęściej sprzedawaną detalicznie wodą i stanowi prawie połowę wartości sprzedaży. Podaje również, że 54 % całkowitego wolumenu wody butelkowanej zajmuje woda niegazowana. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost sprzedaży i produkcji wody niegazowanej był równoległy do wzrostu całego segmentu wody butelkowanej. Woda gazowana stanowi kolejne 30% i jest na drugim miejscu pod kątem wartości sprzedaży detalicznej. Najmniejszym zaintersowaniem cieszą się wody smakowe. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas szacują, że w 2020 roku w Polsce wartość sprzedaży detalicznej za wodę butelkowaną prawdopodobnie przewyższy 6 mld zł.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

SALESMAN Sprzedaż Analityka Smarketing ©2021

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account