Najwyższy na świecie zysk netto w 2018 r.

Najwyższy na świecie zysk netto w 2018 r.

W dniu wczorajszym agencja prasowa Bloomberg opublikowała informację, że łączny zysk netto saudyjskiego koncernu Saudi Aramco wyniósł 111,1 mld dolarów. W 2018 roku gigant paliwowy produkował 13,6 mln baryłek ropy na dzień, z czego 4,1 mln baryłek wydobywano z największego na świecie pole naftowego Ghawar.

Koncern paliwowo-chemiczny, który należy do Królestwa Arabii Saudyjskiej, od dłuższego czasu przygotowuje się do debiutu giełdowego, stąd decyzja o opublikowaniu raportu finansowego. Na chwilę obecną ryzyko finansowe oceniono na poziomie A+ (wg. Klasyfikacji Moody’s: A1). Niższą ocenę w ratingu kredytowym Saudi Aramco otrzymało ze względu na to, że ma bardzo silne powiązania finansowe z Arabią Saudyjską. Dodatkowo koncern chce uzyskać kredyt na sfinansowanie wykupu firmy chemicznej Sabic, o czym napisano w dzienniku New York Times.

Według danych finansowych, które udostępniła firma Saudi Aramco, w porównaniu do roku 2017 (76 mld dol) zanotowano około 46% wzrost zysku netto w 2018 roku, do sumy 111,1 mld dolarów. Dla porównania Apple w 2018 roku wypracował zysk netto na poziomie 59,5 mld dolarów, z kolei Samsung 35,1 mld dolarów, jak zauważył Bloomberg. Przychód ze sprzedaży za rok 2018 stanowi 356 mld dolarów, gdy rok wcześniej było to 263 mld.

Ponadto Saudi Aramco udostępniło również informacje na temat rezerw ropy, “W sumie królestwo ma 226 miliardów baryłek rezerw, co wystarcza na kolejne 52 lata produkcji przy maksymalnej wydajności 12 milionów baryłek dziennie.” – jak donosi Bloomberg.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

SALESMAN Sprzedaż Analityka Smarketing ©2021

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account