Banki w obliczu nowych technologii i PSD2

Banki w obliczu nowych technologii i dyrektywy PSD2

Firmy technologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród podmiotów sektora bankowego, wszystko z powodu potrzeby tworzenia większej użyteczności technologicznej dla swoich klientów. Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów określił to zjawisko mianem fintegracji, czyli połączenia sił gigantów technologicznych z rynkiem finansowym.

Dyrektywa PSD2 umozliwia dostęp róznym instytucjom oraz firmom do niektórych danych, które posiadają banki – również fintechy oraz bigtechy typu Google czy Facebook mogą wykorzystać te dane. PSD2 stworzy zmiany w środowisku finansowym, prowadząc do rozwoju otwartej bankowości. Mogą na tym skorzystać wielkie firmy technologiczne, takie jak Facebook, Google, Amazon czy Apple, dlatego banki, idąc z duchem czasu, nastawiają się na współpracę z nimi. W efekcie mają powstać nowe usługi i produkty finansowe dostarczane pozabankowo.

W Polsce mamy hasło „fintegracja”. To współpraca podmiotów sektora bankowego z fintechami po to, żeby kreować jeszcze lepsze produkty dla klientów, którzy żyją w smartfonach. Badania pokazują, że miesiąc do miesiąca trzy największe portale społecznościowe świata mają 3,5 mld unikalnych klientów. To potężna masa ludzi i potężny rynek, na który alianse fintechów i tradycyjnych instytucji finansowych mogą kierować kolejne produkty i ciekawe modele biznesowe” – mówi Paweł Bułgaryn, kierownik Zespołu Systemu Płatniczego w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów, jak donosi agencja prasowa Newseria.

Firmy KPMG oraz Związek Banków Polskich przeprowadziły badanie „PSD2 i Open Banking. Rewolucja czy ewolucja?”, w którym 41 proc. ankietowanych przedstawicieli banków za największą konkurencję w pierwszym roku po wprowadzeniu PSD2 uznali inne banki. Z kolei w perspektywie trzech następnych lat za zagrożenie w 32 proc. uznano fintechy, a 53 proc gigantów typu Facebook, Google, Apple i Amazon. Jednak według konsumentów, woleliby oni powierzyć swoje dane transakcyjne bankom (w 32 %), aniżeli Google (3%) czy Facebook’owi (2%).

 

Źródło: www.newseria.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

SALESMAN Sprzedaż Analityka Smarketing ©2021

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account